چرخه رضایت ابزار پیدا کردن تعادل در زندگی

چرخه رضایت ابزار پیداکردن تعادل

چرخه رضایت ابزاری است برای پیدا کردن تعادل در سبک زندگی ما، که با کمک آن بررسی جامعی به کلیه جنبه های اصلی زندگی انداخته و با توجه به ضعف‌ها و قوت‌ها،  در جهت به تعادل برگرداندن آن تلاش می‌کنیم.

آیا تا به حال سعی کرده اید تعادل و رضایتمندی را در قسمت هایی از زندگی خود پیدا کنید؟ آیا در این مسیر موفق بوده اید؟ آیا تا به حال این موضوع باعث ناامیدی شما شده است که در قسمتی از زندگی پیشرفت کرده اید اما در حوزه ای دیگر با شکست مواجه شده اید؟ ممکن است در برنامه ی غذایی سالم برای خود پیشرفت کرده باشید اما در گذراندن وقت با نزدیک ترین دوستان خود کوتاهی کرده اید. حتی ممکن است آنقدر از حرفه ی خود لذت ببرید که وقت خود را به خلاقیت در حوزه ی هنری مورد علاقه ی خود اختصاص ندهید. شاید فکر میکنید به دست آوردن احساس تعادل و  رضایت در تمام قسمت های زندگی ممکن نباشد.

پیدا کردن تعادل در زندگی:

اکثریت ما تمام ویژگی های فوق را داریم و بعضی اوقات احساس ناامیدی کرده ایم. مثلا تا زمانی که به دنبال سلامتی نرفته ایم ، عدم تعادل یک موضوع همیشگی در زندگی مان بوده و یا بعضی اوقات در ورزش بسیار بد عمل کرده ایم اما در زمینه هایی مانند زندگی اجتماعی و محیط خانه خوب پیشرفت پیش رفته‌ایم.ما در اینجا از تکنیک چرخه رضایت با شما صحبت خواهیم کرد که به همه ما در این مسیر کمک خواهد کرد، و این کار از طریق کمک به پیدا کردن حوزه های خاصی از زندگیتان که می دانید به کار بیشتری احتیاج دارند (و یا شناختی از این حوزه ها ندارید و نمی دانید که به تعادل و یا رضایت بیشتری احتیاج دارند) کار می کند

چرخه رضایت چیست؟

ابزاری است برای ارزیابی جنبه های مختلف زندگی تا شخص بتواند به صورت متعادل به زندگی خود ادامه دهد زیرا که خود این تعادل باعث ایجاد رضایتمندی پایدار خواهد شد. این چرخه به چندین صورت قابل بخش بندی است که ما در این جا مدل ۸ تایی آن را توضیح میدهیم که البته در روش کارکرد با مدل های دیگر تفاوتی ندارد.

این ۸ حوزه در این چرخه عبارتند از:

  1. امور مالی
  2. شغل
  3. خانواده
  4. سلامتی
  5. محیط پیرامون
  6. روابط  عاطفی
  7. رشد فردی و معنوی
  8. تفریحات

روش استفاده از ابزار چرخه  رضایت این است که این ۸ مورد به صورت یک نمودار عنکبوتی در نظر گرفته می‌شود که در هر خط نقطه می گذارید تا میزان رضایت خود را در هر بخش از حوزه های فوق نشان دهید. هرچه یک نقطه به مرکز نزدیک تر باشد نشان میدهد که رضایت شما از آن حوزه کمتر است و هرچه آن نقطه به سمت خارج یا حاشیه ی دایره نزدیک تر باشد نشان میدهد که رضایت شما از آن حوزه بیشتر است. آنگاه همه نقاط را به هم وصل می کنید تا ببینید چه مقدار از دایره را در خود جای میدهد. در مرحله ی بعدی ، حوزه های نارضایتی و عدم تعادل را شناسایی می کنید و سپس مشخص می کنید که چگونه می خواهید زمان و دیگر منابع خود را صرف کنید تا رضایت و تعادل بیشتری در آن حوزه کسب کنید.نمونه ای از یک چرخه  رضایت کامل شده:مثالی از نتیجه چرخه رضایتاین چرخه در هربار استفاده تغییر میکند و به شما کمک میکند که اولویت گذاری های خود را با توجه به شرایط موجود در آن مقطع زمانی انجام دهید.بنابراین اکنون از شما دعوت میکنم که همین کار را انجام دهید. چرخه ی رضایت را چاپ کنید (ویا از تست چرخه رضایت ایجاد شده توسط تیم کوچتو استفاده نمایید) در هر یک از ۸ حوزه ای که در این چرخه نشان داده شده است ، نقطه گذاری کنید. به یاد داشته باشید که نقطه های نزدیک به مرکز نشان دهنده ی عدم رضایت و نقطه های نزدیک به خارج نشان دهنده ی رضایت است.  سپس نقاط را به هم وصل کنید و حوزه هایی را که در آن رضایت ندارید ، شناسایی کنید.پس از تکمیل چرخه رضایت، ممکن است حتی بیش از قبل ناامید شوید و احساس کنید که زندگی تان در هم ریخته است. این یک واکنش طبیعی در برابر این تمرین است ، اما لطفاً اجازه ندهید این احساس شما را در بر بگیرد و مانع از جلو رفتن شما بشود. داشتن یک چرخه ی تمام و کمال (یعنی تعادل در زندگی) بسیار دشوار است ، و هر کسی که این چرخه را تکمیل کرده است، چرخه ی کاملی نداشته است. نکته ی اصلی این است که برای به دست آوردن تعادل در تمام حوزه های زندگی تان ، به ویژه حوزه هایی که به مرکز دایره نزدیک تر هستند، گام بردارید و دست به عمل بزنید .

پس از پیدا کردن نتیجه چه کنیم؟:

شناسایی : حوزه ای که بیش از همه به مرکز دایره نزدیک است را انتخاب کنید.هدف گذاری: یک تا سه هدف خ.ق.ع.و.ب (SMART GOAL)  را بنویسید (خاص، قابل اندازه گیری، عملی، واقع بینانه و به موقع) تا در آن حوزه به تعادل و رضایت بیشتری دست یابید، در صورت علاقه به این موضوع و یا اطلاع از جزییات بیشتر می توانید مطلب منتشر شده در مورد هدف گذاری هوشمند را مطالعه نمایید.پیشرفت خود را بررسی کنید : بعد از یک ماه دوباره حلقه ی زندگی را تکمیل کنید و ببینید که آیا آن حوزه هنوز به مرکز نزدیک است .

اگر در آن حوزه به رضایت بیشتری دست یافته اید ، عالی است! به کار خود ادامه دهید اما روی حوزه هایی که به مرکز دایره نزدیک هستند کار کنید و به تلاش خود ادامه دهید.به کار کردن ادامه دهید:  سپس ، تکرار کنید! این کار را هر ماه انجام دهید تا ببینید در تمام حوزه های زندگی رضایت و تعادل شما در چه حدی است.

نتیجه گیری:

یادتان باشد تنها از طریق اقداماتی که انجام میدهیم می توانیم به زندگی سالم و رضایت بخشی که می خواهیم دست یابیم. کسی  نمی تواند زندگی شما را رضایت بخش تر و متعادل تر کند – فقط خودتان می توانید. اجازه ندهید یک روز دیگر صرف بدون تلاش در حوزه ای که شناسایی کرده اید ، هدر رود. اطمینان می دهیم که اگر از امروز به بعد به دست آوردن تعادل ، رضایت و سلامتی در هر یک از حوزه های زندگی به اولویت شما تبدیل شود ، به سلامت و تمامیتی دست خواهید یافت که هرگز برای خود و زندگیتان ممکن نمی دیدید.اگر در درست کردن چرخه رضایت مشکل داشتید و یا نتوانستید از نتایج بدست اومد استفاده کنید و یا در انجام مستمر تغییرات دچار مشکل شدید، می توانید از مربیان معرفی شده در کوچتو استفاده کنید تا به شما در این مسیر کمک کنند.!

منبع:http://www.madewell345.com/2016/03/06/the-circle-of-life/

0 دیدگاه
دیدگاه تان را بنویسید نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد