در زندگی پیدا کردن ایکیگای

پیدا کردن ایکیگای برای بهبود زندگی و کسب و کار

پیداکردن ایکیگای به فرد کمک می‌کند هر روز با انگیزه از خواب بلند شود و بدنبال تمام شدن ساعت کار و یا تعطیلاتی که خستگی کار را در ببرد نباشد. اما ایکیگای چیست؟

ایکیگای (生 き 甲 斐 ، “دلیلی برای بودن”) یک مفهوم ژاپنی است که به داشتن یک جهت یا هدف در زندگی، داشتن حس پرثمر بودن و رضایت نسبت به آنچه شخص انجام می‌دهد ، اشاره می کند.بر اساس فرهنگ ژاپنی، هر فرد، یک ایکیگای دارد. پیداکردن ایکیگای، نیازمند جستجوی عمیق و طولانی در خود است. در فرهنگ ژاپنی، باور این است که پیداکردن ایکیگای هر فرد، در زندگی فرد، قناعت می‌آورد و به زندگی وی، معنا می‌دهد.

ایکیگای می‌تواند در کارکردن، أوقات فراغت، و یا بزرگ کردن کودکان و انجام کارهای خانه باشد. در نظر ژاپنی ها، همه افراد ایکیگای دارند؛ همان چیزی که فلاسفه آن را علت وجودی یا هدف غایی می‌نامند. ایکیگای ترکیب دو واژه ژاپنی است: واژه ایکی به معنی “زندگی” و “زنده”، و واژه کای به معنای اثر، نتیجه، میوه، ارزش، کاربرد است. ترکیب این دو واژه یعنی معنایی برای زندگی (زنده بودن)، معنای زندگی (کردن)، چیزی که به زندگی ارزش زندگی کردن را می‌دهد و همچنین دلیلی برای بودن.واژه ایکیگای معمولاً برای اشاره به منبع ارزش در زندگی یک شخص یا اشاره به چیزهایی که زندگی یک شخص را ارزشمند می‌کنند، استفاده می‌شود.

همچنین، از این واژه برای اشاره به شرایط ذهنی و روحانی‌ای به کار می‌رود که تحت آن‌ها اشخاص احساس می‌کنند که زندگی آن‌ها ارزشمند است. این شرایط لزوما به شرایط اقتصادی یک شخص یا شرایط کنونی اجتماع مربوط نیست. حتی اگر کسی احساس کند که شرایط کنونی تیره است، ولی در ذهن خود هدفی داشته باشد، ممکن است ایکیگای را احساس کند. رفتارهایی که باعث می‌شود که ایکیگای را احساس کنیم، کارهایی نیستند که مجبور به انجام آن‌ها می‌شویم؛ این رفتارها خودبه‌خود و طبیعی هستند.ایکیگای را از منظر اجتماعی به سه دسته طبقه بندی می شود:

  • ایکیگای اجتماعی : ایکیگای اجتماعی به ایکیگای گفته می شود که شامل فعالیت های داوطلبانه مورد قبول جامعه باشد.
  • ایکیگای غیر اجتماعی: ایکیگای غیر اجتماعی ایکیگای است که ارتباط مستقیمی با جامعه ندارد ، مانند ایمان یا خود انضباطی.
  • ایکیگای ضد اجتماعی: ایکیگای ضد اجتماعی به ایکیگای گفته می شود که انگیزه اصلی برای زندگی در احساسات تاریک است ، مانند میل به نفرت از کسی یا داشتن حس انتقام

سوالات بنیادین برای پیداکردن ایکیگای

به سوالات زیر خوب فکر کنید و جواب آنها را پیدا کنید، راه پیداکردن ایکیگای از پرسیدن از خود شروع می‌شود.معنای زندگی چیست؟آیا هدف فقط طولانی زندگی کردن است، یا اینکه باید دنبال هدف والاتری بود؟چرا بعضی از مردم می‌دانند که چه می‌خواهند و به زندگی اشتیاق دارند، در حالی که بعضی دیگر در رنج و سردرگمی به سر می‌برند؟از مشغول بودن به چه کارهایی احساس شادی می‌کنید؟

پس از تعمق در این سوالات، زمان کار عملی است، به جای خلوتی بروید و زمانی را با خود خلوت کنید و به موارد زیر فکر کنید و برای هر کدام از آنها لیستی تهیه کنید. خلاق، عمیق، بدون خجالت و روراست باشید، این لیست ها قرار است به شما کمک های زیادی بکند

  • چیزهایی که دوست داریم | علاقه
  • چیزهایی که در انجام آنها خوب هستیم | توانایی
  • چیزهای که دنیا به آنها نیاز دارد | خدمت
  • چیزهایی که می‌توانید از آنها درآمد کسب کنید. | درآمد

حال برای پیدا کردن ایکیگای می‌بایست به نقطه تلاقی برای این ۴ لیست برسیم.پیدا کردن ایکیگای

قدم های پیدا کردن ایکیگای

قدم اول، از لیست علایق خود شروع کنید و میزان تخصص خود را به هرکدام از آنها بین ۱ تا ۱۰ امتیاز دهید.قدم دوم، حال ۳ تا از علایق خود را که بیشترین امتیاز را در قدم اول بدست آورده اند،جدا کنید.قدم سوم، از سه مورد انتخاب شده، کدامیک امکان خدمت به پیرامون شما را دارند؟ آنها را جدا کنید.قدم چهارم، از کدامیک از موارد جدا شده می‌توانید د‌رآمد کسب کنید؟ مدل ایجاد درآمد را درست کنید.قدم پنجم، در این مسیر حرکت کنید، هدف گذاری کنید، برنامه ریزی کنید. ایکیگای خود را زندگی کنید.فعالیت ها و کارهایی که در تلاقی این ۴ قسمت باشند، به ما کمک می‌کنند تا رضایت غایی و تعادل خود را در زندگی خود به دست آوریم.

به عبارت ساده تر انجام کاری که شما در آن ماهر هستید، به آن علاقه دارید و در عین خدمت به دیگران، از آن درآمد مکفی کسب ‌می‌کنید.توجه داشته باشید که اگر درآمد کافی از کاری نداشته باشید، هر آینه امکان ترک آن توسط شما به دلیل تحت تاثیر قراردادن مسائل حیاتی شما وجود دارد، لذا توجه به موضوع درآمد زایی در این تقاطع بسیار مهم میباشد.و از سوی دیگر اگر به حرفه ای مشغول هستید در انجام آن متبحر هستید و درآمد خوب و خدمت به خلق از ویژگی های دیگر آن است، اما شما به آن علاقه ای ندارید. در این صورت به احتمال خیلی زیاد بعد از مدتی احساس پوچی می‌کنید و انگیزه خود را برای انجام آن از دست می‌دهید و صرفا منتظر اتمام ساعت کار خواهید بود.

جمع بندی:

شلوغی روزمره زندگی و  شوق ما به استفاده از هر ثانیه از آخر هفته، مانع از آن می شود که واقعاً فکر کنیم. من چه می خواهم؟ چرا کاری را انجام می‌دهید؟ هدف شما از انجام آن کار چیست؟ همیشه خوب است که لحظه ای وقت بگذارید و تأمل کنید ، تا بتوانید به رشد فردی خود ادامه دهید. در صورتی که برای پیدا کردن علایق، بررسی توانایی ها و هدف گذاری و برنامه ریزی در این مسیر به مشکلی برخوردید، می‌توانید از خدمات مربی‌گری کوچتو استفاده نمایید.

0 دیدگاه
دیدگاه تان را بنویسید نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد